Program Liturgic / Liturgical Schedule

                PROGRAMUL SFINTELOR SLUJBE IN PERIOADA POSTULUI PAȘTILOR

                                           2 MARTIE – 18 APRILIE 2020

Saptamana intaia a Postului Mare ( 2 Martie – 8 Martie 2020):

Luni ,  2 Martie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

            Vecernia si Pavecernita Mare  cu Canonul cel Mare al Sf.Andrei Criteanul – Partea intai – 4:00 pm

Marti, 3 Martie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

           Vecernia si Pavecernita Mare  cu Canonul cel Mare al Sf.Andrei Criteanul – Partea a-2-a – 4:00 pm

Miercuri, 4 Martie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

           Vecernia si Pavecernita Mare  cu Canonul cel Mare al Sf.Andrei Criteanul – Partea a-3-a – 4:00 pm

Joi, 5 Martie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

            Vecernia si Pavecernita Mare  cu Canonul cel Mare al Sf.Andrei Criteanul -Partea a-4-a – 4:00 pm

Vineri, 6 Martie : Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

              Liturghia  Darurilor mai inainte sfintite ( a Sf Grigorie Dialogul) – 7:00 pm

Sambata, 7 Martie : Utrenia – 7:30 am

                  Liturghia Sf.Ioan Gura de Aur si Pomenirea Mortilor ( Parastas) – 9:00 am

DUMINICA, 8 Martie :  Duminica  Ortodoxiei

               Utrenia – 9:00 am

               Liturghia Sf.Vasile cel Mare  – 10:30 am

               Vecernia – 6:30 pm

Saptamana a-2-a a Postului Mare ( 9 Martie – 15 Martie 2020)

Luni, 9 martie – Sfintii 40 de Mucenici din Sevastia :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                             Liturghia  Darurilor mai inainte sfintite ( a Sf Grigorie Dialogul) – 7:00 pm

Marti, 10 Martie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                                  Vecernia si Pavecernita Mare – 6:00 pm

Miercuri,  11 Martie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                                         Vecernia si Pavecernita Mare – 6:00 pm

Joi, 12 Martie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                             Vecernia si Pavecernita Mare – 6:00 pm

Vineri, 13 Martie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                                  Liturghia  Darurilor mai inainte sfintite ( a Sf Grigorie Dialogul) – 7:00 pm

Sambata, 14 Martie : Utrenia – 7:30 am

                                          Liturghia Sf.Ioan Gura de Aur si Pomenirea Mortilor ( Parastas) – 9:00 am

DUMINICA, 15 Martie :  a Sfantului Grigorie Palama

                                        Utrenia – 9:00 am

                                        Liturghia Sf.Vasile cel Mare  – 10:30 am

                                        Vecernia – 6:30 pm

Saptamana a-3-a a Postului Mare ( 16 Martie – 22 martie)

Luni, 16 Martie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                               Vecernia si Pavecernita Mare – 6:00 pm

Marti,17 martie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                                Vecernia si Pavecernita Mare – 6:00 pm

Miercuri, 18 Martie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                                       Vecernia si Pavecernita Mare – 6:00 pm

Joi, 19 Martie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                             Vecernia si Pavecernita Mare – 6:00 pm

Vineri, 20 Martie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                                   Liturghia  Darurilor mai inainte sfintite ( a Sf Grigorie Dialogul) – 7:00 pm

Sambata, 21 Martie :  Utrenia – 7:30 am

                                           Liturghia Sf.Ioan Gura de Aur si Pomenirea Mortilor ( Parastas) – 9:00 am

DUMINICA, 22 Martie – a Sfintei Cruci

                                        Utrenia – 9:00 am

                                        Liturghia Sf.Vasile cel Mare  – 10:30 am

                                        Vecernia – 6:30 pm

Saptamana a-4-a a Postului Mare ( 23 Martie – 29 Martie)

Luni, 23 Martie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                                Vecernia si Pavecernita Mare – 6:00 pm

Marti, 24 Martie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                                  Pavecernita Mare cu Litia praznicului Bunei Vestiri – 6:00 pm

Miercuri, 25 Martie :  Sarbatoarea Bunei Vestiri a Preasfintei Nascatorei de Dumnezeu

                         Utrenia – 7:30 am

                         Liturghia Sf.Ioan Gura de Aur unita cu Vecernia zilei urmatoare (26 Martie)  –  9:00 am

                         Pavecernita Mica – 6:00 pm

Joi, 26 martie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                             Vecernia si Pavecernita Mare – 6:00 pm

Vineri, 27 Martie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                                   Liturghia  Darurilor mai inainte sfintite ( a Sf Grigorie Dialogul) – 7:00 pm

Sambata, 28 Martie :  Utrenia – 7:30 am

                                           Liturghia Sf.Ioan Gura de Aur si Pomenirea Mortilor ( Parastas) – 9:00 am

DUMINICA, 29 Martie : a Sfantului Ioan Scararul

                                       Utrenia – 9:00 am

                                        Liturghia Sf.Vasile cel Mare  – 10:30 am

                                        Vecernia – 6:30 pm

Saptamana a-5-a a Postului Mare ( 30 Martie – 5 Aprilie )

Luni, 30 Martie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                               Vecernia si Pavecernita Mare – 6:00 pm

Marti, 31 Martie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                                  Vecernia si Pavecernita Mare – 6:00 pm

Miercuri, 1 Aprilie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                                     Canonul ce Mare ( al Sf. Andrei Criteanul  –  integral) – 6:00 pm                                     

 Joi, 2 Aprilie :  Ceasurile si Obednita – 7: 30 am

                          Vecernia si Pavecernita Mare – 6:00 pm

Vineri, 3 Aprilie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                                 Liturghia  Darurilor mai inainte sfintite ( a Sf Grigorie Dialogul) – 7:00 pm

Sambata, 4 Aprilie :  Utrenia – 7:30 am

                                         Liturghia Sf.Ioan Gura de Aur si Pomenirea Mortilor ( Parastas) – 9:00 am

DUMINICA, 5 Aprilie : a Sfintei Maria Egipteanca

                                        Utrenia – 9:00 am

                                        Liturghia Sf.Vasile cel Mare  – 10:30 am

                                        Vecernia – 6:30 pm

Saptamanba a-6-a a Postului Mare ( 6 Aprilie – 12 Aprilie )

Luni, 6 Aprilie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                             Vecernia si Pavecernita Mare – 6:00 pm

Marti, 7 Aprilie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                               Vecernia si Pavecernita Mare – 6:00

Miercuri, 8 Aprilie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                                     Vecernia si Pavecernita Mare – 6:00

Joi, 9 Aprilie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                          Vecernia si Pavecernita Mare – 6:00

Vineri, 10 Aprilie :  Utrenia si Ceasurile – 7: 30 am

                                 Liturghia  Darurilor mai inainte sfintite ( a Sf Grigorie Dialogul) – 7:00 pm

Sambata, 11 Aprilie : Sambata lui Lazar

                                 Utrenia – 7:30 am

                                     Liturghia Sf.Ioan Gura de Aur si Pomenirea Mortilor ( Parastas) – 9:00 am

DUMINICA FLORIILOR, 12 Aprilie ( a Intrarii Domnului in Ierusalim) :

                                  Utrenia – 9:00 am

                                  Liturghia Sf.Ioan Gura de Aur  – 10:30 am

                                  Denia de Luni ( Saptamana Sfintelor Patimiri ) –  7:00 pm

Luni, 14 octobrie/ Monday, October 14th

• 9:30 – Utrenia/Matins

•10:30 – Sfânta Liturghie/ Divine Liturgy

Miercuri 28 august/ Wednesday, August 28th, 2019:

• 7:30 – Utrenia/Matins

•18:30 – Slujba Vecerniei cu Litia /Great Vespers with Litya 

Joi 29 august/ Thursday, August 29th, 2019:

• 9:30 – Utrenia/Matins

•10:30 – Sfânta Liturghie/ Divine Liturgy

•18:30 Vecernie /Vespers

++++++++++++++++++++++++++

Luni -Vineri/ Monday-Friday:

•  7:30 – Utrenia/Matins

•18:30 – Vecernie /Vespers •

Sâmbătă / Saturday:

•  9:00– Utrenia/Matins

•18:30 –  Vecernie /Vespers 

Duminică/ Sunday:

9:00– Utrenia/Matins

10:30 – Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie/ Holy and Divine Liturgy

•19:00 –  Vecernie /Vespers 

+++++++++++++++++++++++++

PROGRAMUL  LITURGIC: April 29th – May 5th , 2019

Luni / Monday  29 April 2019 :

•  9:30 – Utrenia/Matins

•10:30 – Sfânta Liturghie/ Divine Liturgy

•18:30 Vecernie – Vespers

Marți –Joi / Tusday -Thursday (April 30th– May 2nd, 2019):

• 8:00 – Utrenia/Matins

•18:30 Vecernie – Vespers

Vineri/ Friday (May 3rd , 2019):

• 9:30 – Utrenia/Matins

•10:30 – Sfânta Liturghie/ Divine Liturgy •

18:30 Vecernie cu Litie pentru Sf. Efrem cel Nou /Vesper with Lity for St. Ephraim the New.

Sâmbătă / Saturday (May 4th , 2019 ): HRAM /FEAST DAY (Sf. Efrem cel Nou- St. Ephraim the New)

•  9:30 – Utrenia/Matins

10:30 – Sfânta Liturghie (în prezența Preasfințitului Episcop Ioan Casian )/ Divine Liturgy  (His Grace Bishop Ioan Casian presiding)

12:00 – Agapa frãțeascã / Agape meal

•19:00-  Vecernie /Vespers 

Duminică/ Sunday (May 5th, 2019):

• 9:30 – Utrenia/Matins

•10:30 – Sfânta Liturghie/ Divine Liturgy

•18:30 Vecernie /Vespers 

Săptămâna Mare / Holy Week

Luni – Miercuri / Monday – Wednesday (22nd – 24th of April 2019):

•8:00 – Ceasurile I, III și VI / First, Third and Sixth Hour

•15:00 – Ceasul IX și Vecernia / Ninth Hour and Vesper •19:00 – Denie/ Great Compline

Joi / Thursday (April 25th, 2019):

•9:30 – Ceasurile I, III, VI, IX și Obednița / First, Third, Sixth, Ninth Hour •10:30- Vecernia cu Liturghia Sfântului Vasile cel Mare/Vespers with the Divine Liturgy of St. Basil the Great

19:00 – Denia celor 12 Evanghelii/ Great Compline of the 12 Gospels

Vineri/ Friday (April 26th, 2019 ):

•9:00 Rânduiala Ceasurilor Împărătești / Royal Hours Ordinance

•15:00 Vecernia (Scoaterea Sfântului Epitaf) / The reveal of the Saint Epitaph

19:00 Denia Prohodului / Lamentations

Sâmbătă / Saturday (April 27th, 2019 ):

•9:30 Ceasurile I, III, VI, IX și Obednița / First, Third, Sixth, Ninth Hour

•10:30 Vecernia unită cu Liturghia Sfântului Vasile cel Mare / Vespers with the Divine Liturgy of St. Basil the Great

23:00 Canonul Sâmbetei celei Mari / The Great Canon of Saturday

Duminică/ Sunday (April 28th, 2019 ):

12:00 Miezul nopții/ Midnight

-Utrenia Învierii / Resurrection Matins

-Rânduiala Ceasurilor Sfintelor Paști/ The Pascal Hours

-Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie/ Holy and Divine Liturgy

13:00 Vecernia ( A doua Inviere) / Vespers ( The Second Resurrection)